Co wybrać na porost włosów?

0

Cykl włosowy, czyli dlaczego włosy wypadają…

Włosy składają się z łodygi oraz korzenia wyrastającego z mieszka włosowego. Cykl życiowy włosa składa się z trzech etapów: anagen (faza wzrostu), katagen czyli faza przejściowa oraz telogen czyli faza spoczynku. To właśnie w fazie wzrostu znajduje się najwięcej bo nawet do 90% wszystkich włosów na owłosionej skórze głowy, długość tego etapu jest uwarunkowana genetycznie i trwa zazwyczaj od dwóch do siedmiu lat.Podczas katagenu, który trwa od 2 do 3 tygodni włos zostaje wypchnięty w kierunku powierzchni skóry, a w trakcie telogenu ustają wszystkie procesy metaboliczne i włos wypada całkowicie. Z problemem wypadania włosów mamy do czynienia jeśli traci się ich ponad 100 dziennie, mniejszą ilością nie należy się przejmować, ponieważ jest to całkowicie normalne i naturalne.

Co nasila wypadanie włosów? 

Niestety zarówno ilość mieszków włosowych determinująca gęstość włosów jak i tempo wzrostu czy szybkość ich tracenia są cechami uwarunkowanymi genetycznie. Istnieją jednak pewne sposoby walki z utratą włosów, które z pewnością pozwolą zachować gęstą czuprynę na dłużej. Najważniejszym krokiem jest odstawienie czynników nasilających wypadanie włosów, zarówno wewnętrznych takich jak nadmierny stres czy nieodpowiednio zbilansowana dieta pozbawiona niezbędnych elementów lub zewnętrznych, do których należą składniki zawarte w szamponach, odżywkach i środkach do stylizacji. Należy używać farb z delikatnymi substancjami zamiast tych opartych na amoniaku i PPD, unikać mocnego związywania włosów, które powoduje osłabienie cebulek.

Jak zatem zapobiegać wypadaniu włosów?

Są różne sposoby pozwalające zahamować wypadanie włosów. Mogą to być:

  • tabletki, leki i suplementy diety. Zawierają one zazwyczaj całe mnóstwo aktywnych składników, mikro i makroelementów, które skutecznie od środka wzmacniają cebulki włosów spowalniając wypadanie i przyspieszając tempo wzrostu
  • szampony i odżywki. Mają one w swoim składzie substancje i ekstrakty, które nie tylko wzmacniają włosy ale i dbają o skórę głowy, bo zdrowa skóra = zdrowe włosy.
  • kuracja drożdżami. Co ciekawe można ją stosować zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Drożdże są bogatym źródłem aminokwasów, składników mineralnych i witamin z grupy B. Można z nich wykonać maseczkę – wystarczy je rozpuścić w wodzie lub ulubionej odżywce i nałożyć na skalp na godzinę. Regularnie stosowana reguluje pracę gruczołów i hamuje wypadanie. Jako kurację wewnętrzną należy rozpuścić je w gorącej wodzie a po ostygnięciu wypić, włosy przestają się sypać garściami a ich kondycja ulega znacznej poprawie. Minusem tej metody jest niewątpliwie niezbyt przyjemny smak i intensywny zapach – ale czego się nie robi dla efektów.
  • wcierki i olejki do skóry głowy. Na rynku można dostać dużo różnych produktów DrHair.pl zagęszczanie włosów. Ważne jest aby w ich składzie szukać olejków z np. czarnuszki, rycynowego czy eterycznych a także witamin i środków nawilżających, które pomogą substancjom aktywnym przeniknąć przez skórę.

Decydując się na walkę z wypadaniem włosów możemy polegać na naprawdę wielu produktach, które można wybrać ze względu na własne preferencje i potrzeby. Istnieją środki działające zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz dlatego walka z łysieniem może być na prawdę skuteczna i nie wymagać wiele czasu ani pieniędzy.

Udostępniaj.

O autorze

Roman Polkowski

Możliwość komentowania jest wyłączona.