Wizyta w poradni endokrynologii ginekologicznej

0

Zdrowie narządów rodnych kobiety jest powiązane z układem dokrewnym. To hormony regulują cykl miesiączkowy kobiety. Można porównać te zależności do systemu naczyń połączonych. Jeżeli jeden układ nie działa, drugi także nie jest w stanie funkcjonować poprawnie. Właśnie dlatego warto wybrać się do gabinetu endokrynologii ginekologicznej. Lekarz – na podstawie szeregu badań – będzie w stanie tak wesprzeć układ hormonalny, by jajniki i inne narządy płciowe kobiety zaczęły działać tak, jak należy.

Kiedy wybrać się do poradni endokrynologii ginekologicznej?

Z roku na rok coraz bardziej wzrasta popularność gabinetów endokrynologii ginekologicznej. Ma to swoje uzasadnienie. Wskazaniami do wizyty są teoretycznie „zwykłe” stany chorobowe. Mowa tu np. o przewlekłym zmęczeniu, częstych bólach głowy, rozdrażnieniu lub nieznośnych dolegliwościach związanych z PMS. Kobiety nie zdają sobie sprawy z tego, że tego typu zaburzenia mogą wynikać z nieprawidłowego działania hormonów.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, kto powinien udać się do ginekologa-endokrynologa. Problemy, które mogą dotyczyć tej specjalizacji, są bowiem różne. Niekiedy zaleca się wizytę w tego typu poradni dziewczynkom – zdarza się przecież, że zaczynają zbyt szybko dojrzewać (pojawienie się miesiączki przed 11 r. ż.) lub np. wykazują cechy dojrzewania chłopców (pojawienie się owłosienia na twarzy lub klatce piersiowej). Do ginekologa-endokrynologa z pewnością powinny udać się kobiety, które nie mogą zajść w ciążę. Długotrwałe leczenie bezpłodności musi być wielotorowe.

Kobiety dojrzałe także mogą mieć objawy, które klasyfikują je do wizyty w poradni endokrynologii ginekologicznej. Do takich wskazań zalicza się np. występowanie krwawień pomimo przebytej menopauzy. Ponadto dobrze jest skonsultować z lekarzem zbyt silne objawy przekwitania. Niekiedy kobiety dojrzałe narzekają na bardzo nieprzyjemne uderzenia gorąca, problemy z nadwagą lub otyłością.

Do pozostałych wskazań wizyty u ginekologa-endokrynologa można zaliczyć m.in.: bardzo bolesne miesiączkowanie, nieregularne cykle miesiączkowe, występowanie nadmiernego owłosienia, wycieki z brodawek sutkowych, pojawienie się krostek narządów płciowych, obrzęki piersi.

Jak wygląda wizyta w gabinecie endokrynologii ginekologicznej?

Wizyta w gabinecie endokrynologii ginekologicznej nie różni się specjalnie od rutynowej kontroli u ginekologa. Lekarz z całą pewnością przeprowadzi wywiad z pacjentką. Zapyta ją o to, kiedy była ostatnia miesiączka. Poprosi tez o kalendarzyk z rozpisanymi datami ostatnich menstruacji – pozwoli to na ocenę regularności cykli miesiączkowych. Ponadto wypyta o obfitość krwawień i przebyte choroby. Ważne będą dla niego także informacje dotyczące dolegliwości związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego.

To, co odróżni wizytę u ginekologa-endokrynologa od rutynowego spotkania z ginekologiem będzie ocena stanu hormonów pacjentki. Lekarz będzie chciał uzyskać informacje o poziomie hormonów tarczycy. Z całą pewnością będzie też badał owłosienie pacjentki, oceni stan jej skóry oraz ogólną budowę ciała.

Po przeprowadzeniu wywiadu dokonuje się badania ginekologicznego. Najważniejszym jego punktem będzie USG jajników. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że pacjentka zostanie poproszona o wykonanie badania krwi pod kątem poziomu hormonów płciowych (stężenie estrogenu, progesteronu, prolaktyny, androgenów).

Może się okazać, że konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań, takich jak: rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, biopsja endometrialna, laparoskopia i histeroskopia diagnostyczna.

Udostępniaj.

O autorze

Roman Polkowski

Możliwość komentowania jest wyłączona.