Wszystko, co musisz wiedzieć o Wiśle Kraków – najważniejsze fakty

0

Wisła Kraków to dość duży fenomen ostatnich lat – zespół, który nagle zaskoczył i równie nagle spadł z Ekstraklasowej czołówki do środka tabeli. Kibice „Białej Gwiazdy” wierzą jednak, że lata świetności wcale jeszcze krakowskiemu klubowi nie minęły. Co każdy fan Ekstraklasy powinien wiedzieć o Wiśle Kraków? Oto nasze typy .

Pierwszy polski klub piłkarski

To nie do końca prawa, ale patrząc na obecne granice kraju możemy powiedzieć, że Wisła jest najstarszym klubem w Polsce (jako pierwsze zostały założone kluby we Lwowie) – powstała w 1906 roku. W tym samym roku powstała również Cracovia.

Biała Gwiazda

Biała pięcioramienna gwiazda na koszulkach piłkarzy Wisły towarzyszy im już od samego początku założenia. Na pierwszych koszulkach gwiazdy były jednak dwie i w kolorze jasnoniebieskim. Później zastąpiono je jedną białą, która na piersiach piłkarzy funkcjonowała aż do początku XXI wieku, kiedy symbol klubu został zastąpiony herbem spółki akcyjnej. Od sezonu 2013/14 biała gwiazda powróciła jednak na koszulki zawodników.

Ze względu na długą historię i niewątpliwe przypisanie znaku do klubu – piłkarze Wisły szczycą się przydomkiem, który brzmi właśnie „Biała Gwiazda”. Ich maskotką nie jest jednak gwiazdka, a… Smok Wawelski.

Największe sukcesy

Wisła Kraków jest jednym z najbardziej utytułowanych klubów w Polsce. Z wynikiem 13 mistrzostw kraju ustępuje jedynie Górnikowi Zabrze. Wiśle tak dobrze nie szło jednak w Pucharach – Puchar Polski pod Wawel trafił tylko czterokrotnie. Klub z Krakowa jest jednak jednym z tych, które w ostatnich latach (od końca lat 90.) stanowią elitę rozgrywek Ekstraklasy.

Wygrana z Barceloną

Biała Gwiazda lubi za to mówić o innych swoich sukcesach – na przykład wygranym meczu ze słynną Barceloną. Mecz odbył się w sezonie 2008/09 w czasie III rundy kwalifikacji do Ligi Mistrzów. Wisła przegrała w Hiszpanii 0:4, ale w Krakowie, po golu Clebera, wygrała 1:0.

Ściana sław – łączy nas piłka

Najbardziej rozpoznawalną i najważniejszą dla Wiślaków osobą jest postać Henryka Reymana (którego imię nosi zresztą stadion Wisły w Krakowie), który w Wiśle występował niemal od początków jej istnienia (konkretnie od 1910 roku) zarówno jako piłkarz oraz działacz sportowy. Do jego osiągnięć można dopisać udział w Igrzyskach Olimpijskich w 1924 roku.

Jeśli Reyman nie jest znany wszystkim, każdemu na pewno kojarzy się postać Kazimierza Kmiecika, jednego z „Orłów” Górskiego. Kmiecik przez niemal całą swoją karierę zawodnika oraz trenera związany był z Wisłą. Co można dopisać do jego sukcesów? Złotego medal na Olimpiadzie w Monachium (1972), brązowy medal Mistrzostw Świata w Monachium (1974) czy srebrny medal z Igrzysk Olimpijskich w Montrealu (1976).

Najbardziej charyzmatycznym piłkarzem Wisły z pewnością był (a wciąż jest osobiście) Andrzej Iwan. Napastnik brał udział z reprezentacją Polski w Mistrzostwach Świata w Argentynie, zdobył brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich w Hiszpanii. Święcił również tryumfy z Wisłą (Mistrzostwo Polski, Puchar Polski).

Na ścianie sław znalazły się również takie współczesne nazwiska jak Marcin Baszczyński czy Radosław Sobolewski.

 

Więcej ciekawostek sportowych na https://laczynaspasja.pl/pilka-nozna/

Udostępniaj.

O autorze

Roman Polkowski

Możliwość komentowania jest wyłączona.