Zawieszamy działalność gospodarczą

0

Kiedy prowadzenie firmy przestaje przynosić zyski, przedsiębiorcy stają przed dylematem, czy zamknąć firmę. Czy taka firma ma w ogóle sens? Często przy tym zapominając, że przecież można zawiesić prowadzenie działalności na czas kryzysu. Dotyczy to coraz częściej tak zwanych firm sezonowych. Weźmy za przykład firmę, która zajmuje się produkcją ogrodzeń. Firma taka na pewno ma sporo zleceń w sezonie wiosenno-letnim, ale kiedy nadejdzie jesień produkcja gwałtowanie spada, Co w takiej sytuacji zrobić? Zamknąć firmę, która przecież na tyle dobrze prosperuje, że stać ją na kilkumiesięczny kryzys, bez konieczności przekwalifikowywania się. W takiej sytuacji warto przemyśleć temat zawieszenia firmy na czas zimowy.

Jaka jest procedura związana z zawieszeniem firmy?

Przede wszystkim musimy pamiętać o obowiązujących terminach zawieszenia firmy. A więc, zawiesić firmę, zgodnie z przepisami można na minimum miesiąc czasu. W kwestii maksymalnego okresu są to dwa lata. Każdy przedsiębiorca, który zechce wznowić działalność zobowiązany jest do złożenia wniosku o wpis informacji o takim wznowieniu. Pismo takie kieruje do gminy lub KRS, w zależności od prowadzonej firmy. Jeśli o tym zapomni, wówczas zostanie wezwany właśnie przez gminę lub KRS do złożenia takiej informacji, w terminie 30 dniowym. Po niedotrzymaniu terminu, przedsiębiorca zostanie wykreślony z ewidencji gospodarczej. Tak więc warto o tych terminach pamiętać. W przypadku spółki o zawieszeniu jej działalności muszą zadecydować wszyscy jej wspólnicy. Nie ma możliwości, by jeden z nich decydował o zawieszeniu całej spółki. Przedsiębiorca, który zawiesza działalność gospodarczą nie płaci składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a więc nie obowiązują go ubezpieczenia chorobowe i wypadkowe jak również emerytalno-rentowe. W przypadku ubezpieczenie zdrowotnego ma wolny wybór, a więc może je opłacać lub też wstrzymać się z opłatą na czas wznowienia działalności gospodarczej.

Zawieszona działalność

Na okres zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może w tym czasie wykonywać działalności. Jest to zgodne z art. 14a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

To, co może przedsiębiorca to na pewno przyjmować należności, które powstały przed datą zwieszenia firmy, czyli na przykład pobierać od kontrahentów zapłatę wynikającą z faktury z określonym na niej terminem zapłaty. Ponadto, każdy przedsiębiorca, który zawiesił działalność gospodarczą, może w tym czasie na przykład sprzedać jakiś środek stały, który wchodzi w skład firmy. Mowa na przykład o wyposażeniu biura, gdzie zbędny okazał się komputer, i właściciel firmy chce go sprzedać. Takie czynności są jak najbardziej dozwolone.

Jak widać, firma, która miewa okresowe problemy, wcale nie musi zostać zamknięta. Może warto rozważyć możliwość jej zawieszenia na okres kryzysu.

Udostępniaj.

O autorze

Roman Polkowski

Możliwość komentowania jest wyłączona.