Czy powinniśmy oszczędzać pieniądze

0

O tym, że większość z nas nie wyobraża sobie życia bez pieniędzy, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Pieniądze są potrzebne by kupić w sklepie jedzenie, ubranie, naprawić samochód, zapewnić sobie lub dzieciom edukacje. Można by tak jeszcze wymieniać bardzo długo, gdyż pieniądze są nam potrzebne praktycznie codziennie. I właśnie dlatego chodzimy do pracy, lub też zakładamy własną firmę. Uzyskane przez nasz środki finansowe, przeznaczamy właśnie na codzienne życie, by było ono dla nas łatwiejsze.

Jednakże zarobione przez nas pieniądze, nie powinny być wykorzystywane tylko i wyłącznie na codzienną konsumpcję. Powinniśmy pamiętać, że w naszym życiu może się wiele wydarzyć i w związku z tym, w niektórych wypadkach będziemy potrzebowali nieco więcej pieniędzy. Jeżeli wszystko będziemy wydawać, „na bieżąco”, to może nam w tych nagłych wypadkach zabraknąć środków. Dlatego niezbędne jest oszczędzanie. Jak mówią specjaliści od oszczędzania i pomnażania pieniędzy, każdy powinien odkładać co najmniej 10% swoich dochodów. W jednym miesiącu może to być więcej w innym mniej, ale w sumie powinno to „kręcić się” wokół tej liczby. W takim wypadku, będziemy mieli zawsze rezerwy finansowe, aby wykorzystać je, gdy zepsuje nam się samochód, będziemy zmuszeni wyremontować nasz dom itp. Obejdzie się wtedy bez bankowych kredytów, które jak wiadomo do tanich nie należą.

Ale oszczędzanie ma jeszcze jeden bardzo ważny aspekt. Zgromadzone w różnej formie pieniądze, mogą bardzo nam się przydać, gdy będziemy na emeryturze. Albowiem jak mówią wspomniani wcześniej eksperci, pobierana z budżetu państwa kwota, może być o ponad 50% niższa niż kwota, jaką uzyskaliśmy z naszej ostatniej wypłaty. A przecież nasze rachunki nie zostaną obniżone tylko dlatego, że jesteśmy emerytami. Podobnie z cenami za jedzenie czy ubrania. Dlatego też, oszczędzajmy ile tylko możemy, w czasie gdy mamy ku temu okazje i możliwości, aby później prowadzić spokojne i przede wszystkim stabilne pod względem finansowym życie.

Udostępniaj.

O autorze

Roman Polkowski

Możliwość komentowania jest wyłączona.