Dlaczego młodzi wyjeżdżają za granicę

0

Chyba nikt się nie spodziewał, że po wejściu naszego kraju w struktury Unii Europejskiej, aż tak dużo naszych rodaków wyjechało do innych krajów. Owszem, spodziewano się, że część Polaków, zwłaszcza młodych wyjedzie, by szukać szczęścia na emigracji, ale skala tego zjawiska, przerosła chyba wszelkie oczekiwania. Dzisiaj mówi się, że poza granicami Polski może znajdować się nawet 2 miliony osób, które opuściły nasz kraj po 2004 roku.

Dlaczego tylko osób, zwłaszcza młodych, zdecydowało się na ten krok? Powodów tego stanu rzeczy można wymienić kilka. Po pierwsze, chodzi o pracę i o lepsze zarobki. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że pracując w Niemczech, Francji, Szwecji czy Wielkiej Brytanii, zarabiamy realnie o wiele więcej niż w pracy na podobnych stanowiskach w naszym kraju. To dzięki temu, możemy kupować więcej rzeczy, odkładać pieniądze na przyszłość, czy jeździć na urlopy. Kolejnym argumentem, jakim kierowały się młode osoby wyjeżdżające za granicę jest fakt, że znalezienie pracy „na Zachodzie”, jest o wiele łatwiejsze niż w Polsce. I nawet gdy pracę stracimy, to możemy ją o wiele szybciej znaleźć kolejne zatrudnienie. Z całą pewnością wiele osób, które opuściły nasz kraj miały nadzieję, że w innych krajach będą miały o wiele większe perspektywy na przyszłość związane z realizacją swoich ambicji. Zazwyczaj w zachodnich krajach Europy technologia jest o wiele lepiej rozwinięta, przeznacza się więcej pieniędzy na naukę, więc i o karierę naukową jest o wiele łatwiej. I tak można by jeszcze długo wymieniać, gdyż powodów dla których ludzie opuszczają Polskę jest bardzo dużo.

Czy jest szansa, aby ta tendencja została zahamowana? Na pewno będzie bardzo ciężko. Młodzi ludzie, przekazują sobie wzajemnie informacje o życiu na emigracji, pomagają na samym początku w urządzeniu się itd. W naszym kraju musiało by się naprawdę zmienić bardzo dużo – oczywiście na plus – by młodzi ludzie nie myśleli o wyjeździe. A na to się nie zanosi, gdyż różnica między standardem życia w Polsce w krajach Europy Zachodniej, jest bardzo duża.

Udostępniaj.

O autorze

Roman Polkowski

Możliwość komentowania jest wyłączona.