Czy rodzina może funkcjonować bez dziadków

0

Będąc nastolatkiem, prawie każdy z nas marzy by się usamodzielnić i wyrwać się spod opieki naszych rodziców. Wydaje się nam, że nigdy nie mają oni rację i że stale się czepiają. Dlatego prawie każda osoba, która przestaje być dzieckiem, buntuje się i często spiera się ze swoimi rodzicami. Nikt z młodzieży nie rozumie, że przecież zarówno ojciec jak i matka chcą zazwyczaj dla swoich dzieci jak najlepiej i nie chcą, aby stała się im jakaś krzywda.

Niestety, zaczynamy to rozumieć dopiero wtedy, gdy już się usamodzielnimy i założymy własne rodziny. Albowiem zauważamy, że my sami zaczynamy mówić to samo co nam mówili nasi rodzice i zaczynamy podobnie postępować. I wtedy często zaczynamy rozmawiać z rodzicami na ten temat i chociaż z ciężkim sercem, przyznajemy im racje. Co więcej, prosimy naszych „staruszków” o pomoc w wychowywaniu naszych dzieci, gdyż mają oni po pierwsze więcej od nas czasu, a po drugie, mają w tym o wiele większe doświadczenie.

Można się wręcza zastanawiać, czy nasze rodziny mogą funkcjonować bez dziadków. Albowiem my stale jesteśmy zajęci pracą, robieniem kariery i nie do końca mamy czas, aby się naszymi pociechami zająć. A dziadkowie, którzy często są na emeryturze lub rencie, mają sporo wolnego czasu i zazwyczaj bardzo chętnie wnukami się zajmują. Mogą je odprowadzać do przedszkola lub szkoły, mogą odrabiać z nimi lekcje, zabierać je na plac zabaw itp. Najlepiej znają się na pierwszych objawach przeziębienia, wiedzą co wtedy podać aby dzieci się poważnie rozchorowały itd. Po prostu uwidacznia się tu ich doświadczenie, którego my jeszcze nie nabyliśmy. Można powiedzieć, że my się od nich uczymy i dzięki nim nabieramy wiedzy, niezbędnej do wychowania dzieci.

A po jakimś czasie, zauważymy, że nasze dzieci zachowują się jak i my w ich wieku. Tzn uważają że my nie mamy racji, że tylko oni wiedzą co jest najlepsze. Czyli sytuacja znowu się powtarza. Ale pamiętajmy, po jakimś czasie, nasze dzieciaki zrozumieją, że to jednak my mieliśmy rację. Co więcej, na pewno przyjdą do nas z prośbą o poradę, gdyż pomoc będzie dla nich po prostu nieunikniona.

Udostępniaj.

O autorze

Roman Polkowski

Możliwość komentowania jest wyłączona.